Farbowanie tkanin w domu

Coraz częściej decydujemy się na samodzielne wykonanie dekoracji do domu czy dopasowanie nie noszonych już rzeczy przez koleżankę czy też samodzielnie. W związku z tym zdarza się, że do naszego projektu chcielibyśmy wykorzystać materiał w określonym kolorze. Jednak nie zawsze mamy możliwość zakupu odpowiedniej tkaniny. Z tego też powodu zaczynamy szukać informacji o tym, czy możemy to zrobić samodzielnie w domu wykorzystując posiadany materiał czy też planując zakup tego odpowiedniego na przykład w kolorze białym.

 

Farbowanie tkanin w domu może się okazać banalnie proste lub wręcz niewykonalne , jednak zależy to od rodzaju materiału, który chcemy zafarbować. Ogólnie rzecz biorąc zasada jest bardzo prosta. Jeśli planujemy zafarbować naturalna tkaninę, to możemy to spokojnie wykonać w domu. Wystarczą proste barwniki i wykonywanie poleceń zawartych w instrukcji. Jednak im tkanina mniej naturalna tym trudniej jest wykonać taki zabieg. A w przypadku poliestru nie warto tego nawet próbować. Dlaczego? Sztuczne tkaniny wymagają specjalnych warunków jeśli chodzi o ich farbowanie. Żeby nadać im wybrany kolor należy poddać je działaniu bardzo wysokich temperatur i wykorzystać specjalne barwniki. Tylko w ten sposób można uzyskać wymarzony efekt.

Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się na tego rodzaju zabieg w domu, to efekt byłby przynajmniej niezadowalający. Sztuczne tkaniny farbowane w takich warunkach na pewno nie będą miały jednolitego i odpowiednio wybarwionego koloru. Mogą stać się wyblakłe i rozmazane. Bardziej będą przypominały nieudany melanż niż pożądany przez nas kolor. Taka tkanina niestety nie będzie się nadawała do dalszego użytku. Dlatego też jeśli chodzi o farbowanie tkanin sztucznych warto się jednak zdać na pracę specjalistów. Tylko wówczas osiągniemy zamierzony efekt.

Jeśli jednak chodzi o takie naturalne tkaniny jak bawełna czy len to spokojnie możemy przeprowadzić tego rodzaju zabieg samodzielnie w domu. Pamiętajmy jednak, żeby się dobrze do tego przygotować.