Mechanizmy otyłości

O diecie małosolnej z ograniczeniem płynów wspominałam już uprzednio, natomiast narastający gwałtownie apetyt i podjadanie, nieomalże pięć—sześć razy dziennie, jak niemowlę — a do tego głównie ciastek i słodyczy, jest zabójcze dla naszej figury.
Apetyt na słodycze i ciastka spowodowany napadami ostrej hi- poglikemii (niedocukrzenia) należy zaspokajać nosząc przy sobie cukier w kostkach. Gdy pojawia się gwałtowne uczucie głodu, należy wyssać kostkę cukru. Pomaga to prawie natychmiast, mija uczucie
mdłości, zawrotów głowy i ostrego apetytu, a równocześnie raczej nie ma obawy o przedawkowanie tego przysmaku — bo ileż można zjeść kostek cukru naraz? Zwykle jedna lub nawet pół zupełnie wystarcza. W ten sposób kilka kostek cukru w ciągu dnia uwolni nas od chęci stałego podjadania, wstępowania do cukierni na ciastko, krem itp. Dodatkowym zyskiem takiego załatwiania sprawy jest nieprzybywa- nie na wadze, co pojawia się z reguły przy nadmiernym jedzeniu. Na co należy kłaść nacisk w trybie życia kobiety w okresie klima- kterium? Przede wszystkim należy rozpocząć życie w przyjaźni z wagą, tzn. przynajmniej raz w tygodniu ważyć się (w tej sytuacji waga łazienkowa to znakomity nabytek), aby sprawdzić, czy nie przybywamy na wadze.